The Revolving Door
 Indiana girls basketball coaching changes 
    

Last updated Wednesday, June 29, 2005

   
This is the most complete list, that we can discern from a variety of sources, of girls varsity openings from around the state.  If you have any corrections to the information listed here or new information about positions that are opening or have become filled, please let us know.

Our sources:
IBCA website
Hickory Husker's Coaching Rumor Mill
Various other sources

Chart Key 
New or Updated Listing  Position Filled 

      

School (Class) Departing Coach (Years) Newly Appointed/
Previous
Conference
Affiliation
2000-2001
Record
Anderson (4A)
Anderson
AD - Steve Schindler
765-641-2043
Johnny Wilson (3)
(related article)
Chad Wetz
Boys Asst
(related article)
North Central 4-17
Schedule
Benton Central (3A)
Oxford
AD - Dan Dawson
765-884-2233
Dan Dawson (interim) Brad Acton
(related article)
Hoosier 13-10
Schedule
Boonville (3A)
Boonville
AD - Bernie Meyer
812-897-2040
Jim Little (7) Ashlee Bruggenschmidt
(related article)
Big Eight 8-13
Schedule
Brebeuf (3A)
Indianapolis
AD - Brian Brase
317/876-4734
Teressa Lewis Kendall Virgin
Brebeuf asst
Independent 25-3
Schedule
Carroll (Flora) (1A)
Flora
AD - John Hendryx
219-967-4157
Dave Schneider Brad Smith
Rochester Asst
(related article)
Hoosier Heartland 0-21
Schedule
Castle (4A)
Newburgh
AD - John Evers
812-853-3331
Mike Virgin
(related article)
Wayne Allen
Asst Coach
(related article)
Southern Indiana 20-4
Schedule
Centerville (2A)
Centerville
AD - Mark Howell
765-855-3481
Trent Liggett Dick Lawler Tri-Eastern  5-15
Schedule
Central Noble (2A)
Albion
AD - Jerry Flora
219-636-2117
Brett Burrough Bert McLaughlin Northeast Corner 2-18
Schedule
Cowan (1A)
Muncie
AD - Suzanne Crump
765-289-7128
Mike Estep Terry West
(related article)
Mid-Eastern 1-19
Schedule
Covington (2A)
Covington
AD - Randy Tolley
765-793-2286
Terry Field Troy Bever
boys asst
(related article)
Wabash River 6-15
Schedule
Daleville (1A)
Daleville
AD - John K. Junco
765-378-3371
Jerry Middletown Dwayne Brashers Mid-Eastern 0-20
Schedule
Decatur Central (4A)
Indianapolis
AD - Jim Zeller
317-856-2109
Jill Meerman (6) Tom Gliva
Indianapolis Ritter
Conference Indiana 14-8
Schedule
DeKalb (4A)
DeKalb
AD - Ron Kock
219-837-7841
Mark Rohm (5) Cody Ross
DeKalb asst
Northeast Hoosier 8-13
Schedule
Eastern Pekin (2A)
Pekin
AD - Scott Newcomb
812-967-5771
Mike Harmon Kellie Stewart Southern 7-14
Schedule
Edinburgh (1A)
Edinburgh 
AD - Tom Derrico
812-526-5501
Tom Ott Not yet announced Mid-Hoosier 4-17
Schedule
Evansville Central (4A)
Evansville
AD - Paul Neidig
812-435-8295
Daria Terrell Mike Powless
(related article)
Southern Indiana 0-20
Schedule
Floyd Central (4A)
Floyds Knobs
AD - William Pierce
812-923-8325
Bill Krammes (7) Joe Voelker
Louisville Presentation Academy
Hoosier Hills 12-9
Schedule
Ft. Wayne Northrop (4A)
Ft. Wayne
AD - Mike McMillen
219-425-7555
Phil Ginder (4)
(related article)
Bonnie Bonelli
(related article)
Summit 17-9
Schedule
Frankton (2A)
Frankton
AD - B. Shortridge
765-754-7879
Dan Riddle (9) Brent Keck Central Indiana/ White River 15-9
Schedule
Greensburg (3A)
Greensburg
AD - Bill Edwards
812-663-7211
Rich Ballard Greg Werner Eastern Indiana 11-10
Schedule
Hagerstown (2A)
Hagerstown
AD - Lloyd Michael
765-489-4512
Mike Beeson Chris Oliger Tri-Eastern 2-17
Schedule
Hammond Noll (3A)
Hammond
AD - Edward J. Hreha
219-932-9058
Tom Haluska (3)
(related article)
Marc Bruner
BNI asst
(related article)
Lake Athletic 10-1
Schedule
Hammond Clark (3A)
Whiting
AD - Ron Sieman
219-659-3522
Jim Glowacki Dale Ridgley Lake Athletic 1-18
Schedule
Hammond Gavit (3A)
Hammond
AD - William T. Melby
219-989-7325
Tom Spina (3) Larry Govert
(related article)
Lake Athletic 17-7
Schedule
Hammond Morton (3A)
Hammond
AD - Roydon Richards
219-989-7316
Stephen Nestich Rick Boner
(related article)
Lake Athletic 7-15
Schedule
Lafayette Catholic Central (1A)
Lafayette
AD - James Jovanovic
765-474-3524
Mike Halliwell Kim White Hoosier Heartland 6-15
Schedule
Lawrenceburg (2A)
Lawrenceburg
AD - Glenn Crocker
812-537-7210
Bill Rose Nick Scalf Eastern Indiana 1-20
Schedule
Logansport (4A)
Logansport
AD - Greg Fisher
219-753-2250
Tommy Berry (2) Jerry Hoover
former Andrean asst
North Central  6-16
Schedule
Loogootee (1A)
Loogootee
AD - Steve Brett
812-295-2409 x399
Roger Bailey Roger Lovell Blue Chip  18-7
Schedule
Marion (4A)
Marion
AD - Jim Fricke
765-664-2941
Ron Vermillion (3) Darrell Wisser
asst coach
North Central 10-12
Schedule
Merrillville (4A)
Merrillville
AD - Janis Qualizza
219-650-5390
Joe Poteet (4) Bob Maicher
Portage Asst
(related article)
Duneland Athletic 8-14 
Schedule
Michigan City (4A)
Michigan City
AD - Dick McGill
219-873-2043
Monica Claridge (2) Gary Collins Duneland Athletic  6-15
Schedule
Mt. Vernon (Posey) (3A)
Mt. Vernon
AD - Gary Redman
812-833-2060
Leigh Latshaw Dave Bell Big Eight 1-20
Schedule
Muncie Burris (2A)
Muncie
AD - Ray Dawson
765-285-8607
Ken Stuart Scott Evans Mid-Eastern 8-12
Schedule
North White (1A)
 Monon
AD - Mark Woodcock
219-253-6638
Craig Shaeffer Mike Halliwell
Lafayette CC
Midwest 11-11
Schedule
Northwestern (2A)
Kokomo
AD - Mike Blackburn
765-454-2336 x2030
Jeff Hoover Mike McCroskey
former Kokomo head coach
Mid-Indiana 22-3
Schedule
South Central (1A)
Union Mills
AD - Kevin Hannon
219-767-2266
Dan Dunbar Dan Huizenga
Glenn head coach
(related article)
Northland 4-17
Schedule
South Spencer (2A)
Rockport
AD - Willis McClure
812-649-9609
Wayne Boultinghouse Willis McClure Pocket 16-8
Schedule
Southwestern (Shelbyville) (1A)
Shelbyville
AD - Tim Jordan
317-729-5122
James Todor
(related article)
Jonathan Titus
former boys coach
(related article)
Mid-Hoosier 12-11
Schedule
Speedway (1A)
 Speedway
AD - Mark Weller
317-486-4841
Derek Doehrmann Alan MacDonald
Ritter
West Central 7-14
Schedule
Tri (1A)
Straughn
AD - Charlie Byrket
765-987-7988 x230
Charlie Byrket Jeremy Powers Tri-Eastern 7-14
Schedule
Washington Catholic (1A)
Washington
AD - John Howell
812-254-3796
Greg Werner Steve Reed Blue Chip 14-8
Schedule
West Noble (3A)
Ligonier
AD - Tom Schermerhorn
219-894-3191 x3055
Becky Younce (6) Gene Teel
WN JV coach
Northeast Corner 10-11
Schedule
West Vigo (3A)
Terre Haute
AD - Michael Miller
812-462-4282
David Cassell Steve DeGroote
former WV boys head coach
(related article)
Western Indiana 5-16
Schedule
Western Boone (2A)
Thorntown
AD - Larry Parker
765-482-6143
Brian Bowerman Jessica Dubois Sagamore 8-14
Schedule
Whiting (1A)
Whiting
AD - Paul Laub
219-659-0255
Paul Laub (26)
(related article)
Joe Pokraka
(related article)
Lake Athletic  10-11
Schedule
Whitko (3A)
South Whitley
AD - John Mohr
219-723-5146
Mike Sands Not yet announced Three Rivers 6-15
Schedule
Yorktown (3A)
Yorktown
AD - Trudy Cheatham
765-759-2557
Connie Lyon
(related article)
Brad Shortridge
Frankton AD
Hoosier Heritage 1-19
Schedule